Glokom (Göz Tansiyonu)

Glokumun erken teşhis edilmesi ve hiç zaman kaybetmeden tedavisine başlanması,

görmenin korunabilmesi için çok büyük önem taşımaktadır. Erken tedavi edilmediği takdirde kalıcı görme kaybıyla sonuçlanır.

Glokom gibi kendini ancak ilerlemiş safhalarda hissettiren ve gözde yarattığı tahribatı yüksek olan hastalıkların erken teşhis ve tedavisi için yılda 1 kez düzenli göz muayenesinin yaptırılması gerekmektedir.Gözde Sinsi Tehlike ; GözTansiyonu

Kendini hissettirmeden yavaş bir seyirle başlayan glokom, ileri aşamalarda hızlı seyrederek görme sinirlerinde onarılması mümkün olmayan görme kayıplarına neden olabilmektedir.

Glokomun (göz tansiyonu hastalığı)

Sinsi bir hastalık olarak nitelendirilmesinin en önemli nedeni, gözde geri dönüşü olmayan görme kayıplarının başladığı ileri aşamalara kadar belirti  vermemesinden kaynaklanmaktadır.

Glokom, yeni doğmuş bebekler de dahil olmak üzere her yaş grubunda görülebilmektedir.

Glokomlu göz nasıl görür ?

Göz içi sıvısındaki basıncın artmasıyla birlikte optik sinirde hasar meydana gelir

Bu hasar görme alanında daralmayla kendini belli eder.Başlangıç safhasında belirti vermeyen bu sinsi hastalık , düzenli yaptırılacak detaylı göz muayenesiyle erken teşhis edildiğinde görme kaybına sebep olmadan göz damlası, yağ lazer ya da gerekli görülürse ameliyatla kontrol altına alınabilir.

Bir cevap yazın