Işık Çakmaları ve Uçuşan Cisimcikler

Işık Çakmaları ve Uçuşan Cisimcikler

Gözde uçan cisimcikler nedir?
Gözün içersindeki boşluğu vitreus dediğimiz yumurta akı kıvamında bir yapı doldurmaktadır.

Uçan cisimcikler vitreus içinde yoğunlaşmış sahalar veya hücrelerdir. Bu cisimcikler gözün önündeymiş izlenimini verirlerse de aslında içerde yüzerler. Gördükleriniz bunların retina tabakasına düşen gölgeleridir. Retina gözün içini kaplayarak gelen ışığı algılayıp, görüntüyü beyne gönderen tabakadır. Uçan cisimcikler nokta, daire, çizgi veya örümcek ağı şeklinde olabilirler.

Uçuşan Cisimcikler Görmek Hastalık Belirtisi Midir?
Göz önünde uçuşan sinekler retina yırtılması gibi önemli bir göz hastalığının belirtisi olabilir. Retina yırtılması erken dönemde teşhis edilirse tedavi edilebilir. Tedavide geç kalındığında ise retina dekolmanı (ayrılması) dediğimiz tedavisi daha zor ve körlükle sonuçlanabilecek hastalığa yol açabilir. Dolayısıyla, gözümüzün önünde uçuşan cisimler görmeye başlarsak ve bunlarla beraber ışık çakmaları görüyorsak mutlaka hemen göz doktoruna muayene olmamız gerekmektedir.
Sadece Retina Yırtılmasında Mı Görürüz, Başka Sebepleri Var Mıdır?
Bazı kişiler gözlerinde bir hastalık olmaksızın bu cisimcikleri gözlerinin önünde gördüğünden şikayet ederler. Bu kişilerde vitreus dediğimiz tabakada ciddi olmayan yapısal değişiklikler vardır. Gözün yaşlanma süreci içersinde de bu tabakada değişiklikler olduğundan yaşımız ilerledikçe bu cisimcikleri sıklıkla görmeye başlarız. Bunun dışında, özellikle myoplar bu cisimcikleri görmekten sıklıkla şikayet ederler.
Belirli Hastalıklarda da Görülebilir Mi?
Evet. Üveit gibi gözü tutan ve göz içersinde reaksiyon yapan hastalıklarda görülebilir. Ayrıca, şeker hastalığı gibi tüm vücudumuzu tutabilen hastalıklarda da görülebilir. Bu hastalıklarda gözümüzde başka hasarlarda oluşabileceğinden mutlaka düzenli göz muayenesi gerekmektedir.
Tedavisi Var Mı?
Retina yırtıkları erken safhada yakalandığında lazer ile tedavi edilmektedir. Ancak, lazer tedavisi uçuşan cisimcikler ya da ışık çakmaları görmemizi tedavi etmez. Lazer tedavisi ile retina ayrılması oluşumunu engellemeye çalışırız.
Uçuşan cisimler genellikle kişileri çok rahatsız etmediğinden herhangi bir tedavi uygulamamaktayız. Ancak, kişinin günlük aktivitelerini yapmasını engelleyecek kadar çok olursa, vitrektomi ameliyatı ile bunları temizleyerek hastaya berrak bir görüş vermeye çalışırız. Bu ameliyatın retina yırtılması ve katarakt oluşumu gibi riskleri vardır.

Bir cevap yazın